14 مهر 1399   |  مقاله   |  هوا فضا

سیروس برزو روزنامه‌نگار با سابقه علوم فضایی آسمانی شد

سیروس برزو روزنامه نگار باسابقه علوم فضایی و عضو تحریریه دانشمند، دیروز یکشنبه در اولین روز از هفته جهانی فضا، آسمانی شد.

استاد سيروس برزو در سال ۱۳۳۲ در سرخس متولد شد، از همان کودکی علاقه او به فضا و فضا نوردی مشهود و سیر زندگی او به این حوزه پیوند خورده بود.

او حرفه روزنامه‌نگاري را از سال 1359 آغاز و در طول مدت فعالیت خود به عنوان روزنامه نگار علوم فضایی، در نشريات وزینی چون دانشمند، دانستنيها، آسمان شب، اطلاعات علمي، نوآور، هوافضا، فضانورد، فناوري فضايي و ... بالغ بر صدها مقاله منتشر کرد. سردبيری مجله كيهان علمي در دهه60، بنيانگذاری ماهنامه فناوري فضايي با عنوان «مرزهاي بيكران فضا»، مشاور سازمان فضایی ایران، تاسيس مركز فرهنگي فردوسي در مسكو، تدريس زبان فارسي در دانشگاه‌هاي مختلف روسيه از دیگرسوابق ارزشمند این مروج علم با سابقه بود.

اين روزنامه‌نگار از سال1373براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه‌هاي فضايي و فعاليت‌هاي فرهنگي به روسيه مهاجرت كرد و در طول مدت حضورش در این کشور علاوه بر فعالیت های فرهنگی که منجر به گسترش زبان فارسی در این کشور می شد، به افزایش دانش خود در حوزه فضایی و ارتباط با بزرگان این حوزه و فضا نوردان مطرح جهانی پرداخت.

جدای از اندوخته علمی و تجربیات گرانبهای او در طی این سالیان، نتیجه کاوشگری های علمی و سفرهای برزو منجر به جمع آوری موزه ای بی نظیر در حوزه علوم فضایی شد. از جمله این یادمان‌های موجود در این موزه می‌توان به تمبرهای فضایی، بسته‌های غذایی فضانوردان، عکس‌های امضاءشده توسط فضانوردان سرشناس، ماکت موشک‌ها و فضاپیماهای سرنشین‌دار، پوسترهای آموزشی و اینفوگراف‌های مرتبط به تاریخ فضانوردی، مدال‌ها و الواح یادبود، اشیای بازگشته از ایستگاه فضایی بین‌المللی، اشیاء شخصی فضانوردان از جمله دستکش فضانوردی گوردون کوپر، فضانورد آمریکایی، لباس فضانورد مسلمان سالیژان شالیپوف و غیره اشاره کرد.

سیروس برزو به دليل پيشتازي در ترويج دانش فضانوردي در ايران موفق به دريافت جايزه ملی ترويج علم در سال 1392 از سوي انجمن ترويج علم در ايران و سه مدال از سوي بنيادهاي فضايي روسيه از جمله فدراسيون فضانوردي اين كشور شد. البته ناگفته نماند که او از پذیرش جایزه انجمن ترویج علم ایران در اعتراض به (بی‌توجهی‌ای مسئولان سازمان فضایی ایران به امر ترویج دانش فضایی و وضعیت نابسامان مروجان فضانوردی در ایران) خودداری کرد.

سیروس برزو که از چندی پیش به علت بیماری کرونا در بیمارستان بستری شده بود، امروز یکشنبه در اولین روز از هفته جهانی فضا، آسمانی شد. غم از دست دادن استاد برزو برای خانواده دانشمند بسیار سنگین و جبران ناپذیر است. این غم بزرگ را به نزدیکان او و تمام اعضای خانواده ترویج علم ایران تسلیت می گوییم.

در شماره پیش روی مجله دانشمند بیشتر به معرفی این استاد گرانقدر و فعالیت های وی خواهیم پرداخت...

 

 

 


درباره نویسنده

دانشمند تحریریه آنلاین

عضو قلم طلایی از تاریخ 1397/11/26
8
0
برای نظر دادن ابتدا وارد شوید!